|
|
Wednesday * máj 2024
Pradivé mojkadlo, malá nežná černoška. Všetky 3 sestričky majú naplánovanú sterilizáciu v 12/2024.
|
nikto |
|
|
|
Azyl pre mačky na Horskom Ranči je "dobrovoľná pomoc pre opustené mačky".
Starostlivosť o mačky a hlavne o mačiatka znamená nielen pravidelné kŕmenie, ale i výmenu podstielky, očkovanie, odčervovanie, lieky, kastráciu a hlavne veterinárnu starostlivosť, ktorá je veľmi finančne náročná. Sme neziskové občianske združenie bez dotácií. Uvítame akúkoľvek Vašu pomoc.
Počet mačiek v azyle: 47! S veľkou ľútosťou dávam STOP STAV - neprijímame a nemáme už kde umiestniť ďalšie mačičky.
Kapacity sú obmedzené po finančnej i po priestorovej stránke. KASTRUJTE SVOJE MAČKY!!!
Čo robiť, keď nájdete mačku
1 V prvom rade musíte zistiť, či je chorá, ranená, v ohrození, v nevhodnom alebo nebezpečnom prostredí, malé mačiatko, kontaktná alebo nie, potrebuje pomoc?
O stave mačiatka nám môže niečo napovedať jeho výzor - veľkosť, váha, čisté očká, ušká, nos, papuľka, jemná, čistá srsť, mačiatko bez zápachu, čistý análny otvor - mačiatko je aktívne, reaguje, býva kontaktné. Mačiatka sú šibalské a hravé, a stáva sa, že sa svojej mame vzdialia z dohľadu. Než mačiatko z ulice odoberiete, mali by ste si byť istí, že nikomu nepatrí. Skontrolujte okolie, hľadajte letáky a informácie o zatúlanej mačke. Opýtajte sa okoloidúcich či nevideli mačku, niekoho s mačkou…
Pouličné mača, ktoré bojuje o svoje miesto na Zemi, nebude práve ako z katalógu. Zapácha, má karpinky na očkách, parazity v kožúšku, pôsobí zanedbane a špinavo. Samozrejme aj toto môže byť individuálne a tiež je to závislé od toho či je mačiatko so svojou matkou, či je zdravé, ako dlho žije na ulici a podobne.
2
Zvážte všetky možnosti, ako jej môžete v tej chvíli pomôcť Vy sami /vziať ju aspoň do garáže, kúpeľne.../ a až potom začať zháňať ďalšiu pomoc. Lebo keby ste mačku nechali na ulici, je dosť možné, že ju už nemusí niekto ďalší nájsť.
3
Každý najdúch patrí najskôr do rúk veterinárneho lekára. Asi najčastejšie bývajú postihnuté vnútornými a vonkajšími parazitmi, čo sa odráža na ich očkách (zatiahnuté tretie viečko), zlej kvalite srsti (mastná, zlepená, vypadaná) a apatickom správaní (mačiatko je skôr zaspaté, nereaguje, je skôr pasívne a neaktívne). Veterinár mačku vyšetrí, nastolí prvú medikáciu a následne vás aj poučí, ako sa o mačku či mačiatko adekvátne postarať a čo robiť v prvé dni.
POVINNOSTI SÚVISIACE S TÚLAVÝMI ZVIERATAMI NA ÚZEMÍ OBCE PODĽA ZÁKONA: Ministerstvo a obce zabezpečujú zriadenie alebo prevádzku karanténnych staníc a útulkov pre zvieratá alebo sa podieľajú na prevádzke karanténnych staníc a útulkov pre zvieratá. Takže podľa zákona v prípade, že nájdete túlavé, zabehnuté alebo zranené zviera, kontaktovať by ste mali príslušný miestny úrad a nie útulok. Obec je povinná zabezpečiť odchyt túlavých zvierat a ich umiestnenie do karanténnej stanice alebo útulku prostredníctvom osoby na to schválenej.
Ak obec nie je osobou schválenou na odchyt zvierat, je povinná uzavieť zmluvu o odchyte túlavých zvierat s osobou na to schválenou. Obec je povinná prevziať túlavé zviera nájdené na území obce od nálezcu a umiestniť ho v karanténnej stanici alebo útulku pre zvieratá. Obec zabezpečuje starostlivosť o túlavé zviera od okamihu jeho prevzatia a môže bezodplatne previesť vlastníctvo zvieraťa na karanténnu stanicu alebo útulok pre zvieratá.
Vedeli ste, že zamedziť neplánované rozmnožovanie zvieraťa prikazuje každému majiteľovi aj zákon o veterinárnej starostlivosti? Usmrtiť zviera inak ako humánne veterinárom (topenie mačiatok a pod) - je týranie podľa veterinárneho aj trestného zákona a takéto prípady je treba hlásiť polícii!!!
4
Ak máte možnosť sa o chlpáčika postarať sami, určite navštívte veterinára a pokiaľ mu chcete hľadať nový domov, so zverejnením inzercie rada pomôžem ja, www.mackysos.sk, rôzne skupiny na facebooku: "Chováme mačky" a pod. Pokiaľ na základe nejakých indícií si myslíte, že sa mačka niekomu stratila, zverejnite tam aj oznam s fotkou a kontaktom.
5
Ak si beriete mačku domov, či už s tým, že jej nájdete adekvátne ubytovanie, alebo poskytnete svoj domov, pripravte jej najskôr karanténu. Po dohovore s veterinárom by mačka mala ostať v karanténne 14-30 dní. Medzitým by mala absolvovať kompletnú vstupnú prehliadku, testy na prenosné mačacie ochorenia a tiež vyšetrenie stolice - koprológiu, aby sa vylúčili zákerné vnútorné parazity ako napríklad giardie.
Starostlivosť o mačiatko závisí od jeho veku a zdravotného stavu. Základ je ale v dostatku vhodnej stravy (pre daný vek, plnohodnotná a kvalitná), vody a tepla. Mačiatka sú veľmi citlivé na chlad, nízky príjem živín a tiež dehydratáciu! Nemenej dôležitá je samozrejme hygiena a vylučovanie. U veľmi malých mačiat im musíme pomáhať, aby boli vôbec schopné vylučovať a u starších mačiatok môžeme priamo skúšať tréning na toaletu so stelivom.
Každá mačka i mačiatko na svete si zaslúži pekný život plný lásky a pohody, dostatok krmiva a zábavy. Bohužiaľ, nie každému je umožnené, aby niečo také zažilo. Každý z nás ale môže prispieť k lepšej budúcnosti pouličných mačiek a to propagáciou a osvetou preventívnych riešení "premnoženia" mačiek - KASTRÁCIOU A STERILIZÁCIOU!
NEBOJTE SA KASTRÁCIE - je bezpečná a bezbolestná, zabráni rodeniu mláďat, ktoré nemajú šancu na dôstojný život, eliminuje túlanie a agresívne správanie kocúrov aj mnohé ochorenia, vrátane nádorov reprodukčných orgánov a mliečnych žliaz. Viac sa dozviete napríklad v tomto článku "Prečo mačky kastrujeme?"
|
|
© 2009 - 2024 Horský Ranč, Kolibská cesta 6266/93, 96801 Nová Baňa - Štále GPS S 48°27´48,96" V 18°36´9,56" (48,46407 - 18,60185)
tel: +421 (0) 911 77 55 72 |
e-mail: ranc@horskyranc.sk
|
|