Čo robiť, keď nájdete mačku
1 V prvom rade musíte zistiť, či je chorá, ranená, v ohrození, v nevhodnom alebo nebezpečnom prostredí, malé mačiatko, kontaktná alebo nie, potrebuje pomoc?
O stave mačiatka nám môže niečo napovedať jeho výzor - veľkosť, váha, čisté očká, ušká, nos, papuľka, jemná, čistá srsť, mačiatko bez zápachu, čistý análny otvor - mačiatko je aktívne, reaguje, býva kontaktné. Mačiatka sú šibalské a hravé, a stáva sa, že sa svojej mame vzdialia z dohľadu. Než mačiatko z ulice odoberiete, mali by ste si byť istí, že nikomu nepatrí. Skontrolujte okolie, hľadajte letáky a informácie o zatúlanej mačke. Opýtajte sa okoloidúcich či nevideli mačku, niekoho s mačkou…
Pouličné mača, ktoré bojuje o svoje miesto na Zemi, nebude práve ako z katalógu. Zapácha, má karpinky na očkách, parazity v kožúšku, pôsobí zanedbane a špinavo. Samozrejme aj toto môže byť individuálne a tiež je to závislé od toho či je mačiatko so svojou matkou, či je zdravé, ako dlho žije na ulici a podobne.
2
Zvážte všetky možnosti, ako jej môžete v tej chvíli pomôcť Vy sami /vziať ju aspoň do garáže, kúpeľne.../ a až potom začať zháňať ďalšiu pomoc. Lebo keby ste mačku nechali na ulici, je dosť možné, že ju už nemusí niekto ďalší nájsť.
Ak potrebujete zapožičať odchytovú klietku pre ošetrenie alebo sterilizáciu plachej pouličnej mačičky vo Vašej lokalite, neváhajte ma kontaktovať!
3
Každý najdúch patrí najskôr do rúk veterinárneho lekára. Asi najčastejšie bývajú postihnuté vnútornými a vonkajšími parazitmi, čo sa odráža na ich očkách (zatiahnuté tretie viečko), zlej kvalite srsti (mastná, zlepená, vypadaná) a apatickom správaní (mačiatko je skôr zaspaté, nereaguje, je skôr pasívne a neaktívne). Veterinár mačku vyšetrí, nastolí prvú medikáciu a následne vás aj poučí, ako sa o mačku či mačiatko adekvátne postarať a čo robiť v prvé dni.
Podľa zákona v prípade, že nájdete túlavé, zabehnuté alebo zranené zviera, kontaktovať by ste mali príslušný miestny úrad. Tam by ste mali dostať informáciu, ako má konkrétne mesto alebo obec ošetrenú túto povinnosť, to znamená, či má napríklad uzatvorenú zmluvu s organizáciou, ktorá zviera vyškoleným pracovníkom odchytí a umiestni do karanténnej stanice, kde sa mu dostane potrebného ošetrenia. V niektorých prípadoch môže túto službu zabezpečovať aj mestská polícia.
Vedeli ste, že zamedziť neplánované rozmnožovanie zvieraťa prikazuje každému majiteľovi aj zákon o veterinárnej starostlivosti? Usmrtiť zviera inak ako humánne veterinárom (topenie mačiatok a pod) - je týranie podľa veterinárneho aj trestného zákona a takéto prípady je treba hlásiť polícii!!!
4
Ak máte možnosť sa o chlpáčika postarať sami, určite navštívte veterinára a pokiaľ mu chcete hľadať nový domov, so zverejnením inzercie rada pomôžem ja, www.mackysos.sk, rôzne skupiny na facebooku: "Chováme mačky" a pod. Pokiaľ na základe nejakých indícií si myslíte, že sa mačka niekomu stratila, zverejnite tam aj oznam s fotkou a kontaktom.
5
Ak si beriete mačku domov, či už s tým, že jej nájdete adekvátne ubytovanie, alebo poskytnete svoj domov, pripravte jej najskôr karanténu. Po dohovore s veterinárom by mačka mala ostať v karanténne 14-30 dní. Medzitým by mala absolvovať kompletnú vstupnú prehliadku, testy na prenosné mačacie ochorenia a tiež vyšetrenie stolice - koprológiu, aby sa vylúčili zákerné vnútorné parazity ako napríklad giardie.
Starostlivosť o mačiatko závisí od jeho veku a zdravotného stavu. Základ je ale v dostatku vhodnej stravy (pre daný vek, plnohodnotná a kvalitná), vody a tepla. Mačiatka sú veľmi citlivé na chlad, nízky príjem živín a tiež dehydratáciu! Nemenej dôležitá je samozrejme hygiena a vylučovanie. U veľmi malých mačiat im musíme pomáhať, aby boli vôbec schopné vylučovať a u starších mačiatok môžeme priamo skúšať tréning na toaletu so stelivom.
Každá mačka i mačiatko na svete si zaslúži pekný život plný lásky a pohody, dostatok krmiva a zábavy. Bohužiaľ, nie každému je umožnené, aby niečo také zažilo. Každý z nás ale môže prispieť k lepšej budúcnosti pouličných mačiek a to propagáciou a osvetou preventívnych riešení "premnoženia" mačiek - KASTRÁCIOU A STERILIZÁCIOU!...
viď tento "Prečo mačky kastrujeme?" a tento článok
"Kastrácia a sterilizácia mačiek".
NEBOJTE SA KASTRÁCIE: je bezpečná a bezbolestná, zabráni rodeniu mláďat, ktoré nemajú šancu na dôstojný život, eliminuje túlanie a agresívne správanie kocúrov aj mnohé ochorenia, vrátane nádorov reprodukčných orgánov a mliečnych žliaz.
|